Kdy je vhodné jet na dovolenou


V zákoníku práce je jasně stanoveno, že každý, kdo pracuje v klasickém hlavním pracovním poměru, má nárok na dovolenou, a to ve výši minimálně čtyř týdnů. Tyto si může rozložit podle svého uvážení, samozřejmě s přihlédnutím k potřebám zaměstnavatele. Obvykle se to řeší tak, že se berou například dva týdny v celku, a zbytek se vybírá po dnech, kdy je potřeba například jet k lékaři někam dál, případně něco zařizovat na úřadech.

 

Mnoho z nás pak plánuje alespoň její část strávit v zahraničí. S tím se však pojí otázka: kdy bychom vlastně měli jet? Každá doba má totiž své výhody i nevýhody, ať už se jedná o ceny zájezdů, pokud jedeme s cestovní kanceláří, tak o dostupnost ubytování či počasí. A pokud si chceme své volno skutečně užít, pak je nutné vybrat správně.

 

obrázek ideální dovolené

 

Zde samozřejmě záleží na tom, kam jedeme. Pokud někam na jih k moři, jak je obvyklé, pak nejčastěji volíme červenec či srpen. A ano, dává to smysl. Děti mají prázdniny, a navíc se jedná o nejteplejší měsíce v roce, a my přece jedeme za teplem. To je ostatně důvod, proč jsou zájezdy v tuto dobu tak drahé. A dříve tomu tak skutečně bylo. V dnešní době se však situace mění.

 

příliš velké horko může být problémem

 

Pravdou je, že letní teploty se zvyšují. Stačí se jen podívat na teplotní mapu. V některých oblastech se dokonce přibližují padesáti stupňům ve stínu, a v takovém horku si dovolenou příliš neužijeme. Ve skutečnosti se v podstatě ani nedá vyjít ven, takže zůstanete zavřeni v hotelovém pokoji, a to není nic příjemného.

 

Proto je dnes lepší, když si dovolenou v zahraničí spojenou s koupáním v moři naplánujete na začátek září. V tuto dobu je již poněkud chladněji, příjemných 30 – 35 stupňů, a vyhřáté moře. Navíc tam nebude ani tolik lidí, neboť valná část z nich takto nepřemýšlí. Rozhodně si tedy dovolenou tímto způsobem užijete mnohem více, zvláště když budete chtít například chodit i na výlety za památkami. A to rozhodně stojí za to.