Kterou si vybrat?


Klasické wolframové jsou nejstarším typem žárovek, které v roce 1879 vynalezl Thomas Alva Edison. Pro svoji příjemnou barvu světla se těšily velké oblibě. Ale vzhledem k tomu, že jenom pět procent výkonu se promění na světlo a zbylých devadesát pět na teplo, jsou pro svoji nehospodárnost v současné době nahrazovány úspornějšími typy žárovek. I tak jsou ještě v mnoha domácnostech oblíbené pro svoji nízkou pořizovací cenu, rychlému náběhu světla a ekologické nezávadnosti. Obzvláště starší generace je z nostalgie používá dodnes. I přestože je jejich životnost ze všech čtyř druhů nejnižší. Stejně jako úspornost provozu.

Klasické žárovky

Halogenové žárovky jsou novodobější alternativou ke klasickým wolframovým. A přestože pracují na stejném principu, mají uvnitř baňky vyšší teplotu. Čímž je dosaženo intenzivnějšího jasu. Naplněny jsou vzácným plynem a rovněž halogenem. Čímž dochází až k třicetiprocentní úspoře. Tím, že jsou vyrobeny z křemenného skla, mohou se halogenové žárovky snadno poškodit. A tím, že jsou během provozu i horké, je možné se o ně i popálit. Proto se v současné době začaly nejvíce používat LED žárovky. Které nejenže vynikají nízkou spotřebou. Ušetřit se jimi dá až osmdesát procent energie.

LED osvětlení

Ale odolné jsou i vůči častému zapínání, mají rychlý náběh světla, širokou škálu teploty barev. Jejich jedinou nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Stejně jako u kompaktních zářivek – úsporek. Které se vyrábějí v mnoha různých tvarech. Využívají se nejen v interiéru. Ale vhodné jsou i na venkovní osvětlení. A tím, že jim časté zapínání a vypínaní zkracuje životnost, hodí se do míst, ve kterých je potřeba svítit delší dobu bez přerušení. Stejně jako při výběru optimálního typu žárovek do daného prostoru je potřeba zvolit i jejich patice. Kterými se spojuje svítidlo se žárovkou. A jejich rozlišení je označováno podle velikosti závitů. Který bývá udáván v milimetrech. Od typu E27, přes E14, E40 – největším Goliášem, až po E10, kterému se pro jeho velikost přezdívá trpaslík.