Malware je složeno ze dvou anglických slov, a to malicious a software. To první slovo může být v této souvislosti vyloženo jako nechtěný nebo škodlivý. Druhé snad netřeba vysvětlovat. Takže jde zkráceně o vir v počítači nebo mobilu, trojského koně, červa dalších a dalších. Možností je nepočítaně a rozhodně zde nelze rozebrat všechny druhy., To by pak nebyl článek, ale román na pokračování, možná ještě delší než Dumasovy „Děti revoluce“. Budeme prostě předpokládat, že malware v mobilu nechceme, protože nechceme přijít o přístroj, nebo o naše úspory. A že to hackeři právě přes tento soft dokážou, o tom vůbec nepochybujte.
Ani se nenadějete a konto máte vyluxováno jako koberec před Vánocemi. Proto věnujte pozornost následujícímu textu a nebezpečí tím silně eliminujete. Před každým stažením souboru se zkuste podívat na internet, zda není brán jako nebezpečný. A pak jej instalujte, ale vždy mějte ještě nějaký antivir. Ten umí, nebo by to umět měl, zachytit všechny škodlivé kódy, a malware tím kódem je, a patřičně s nimi naložit. Ve velké většině případů se vás pak antivir otáže, jak má s tímto virem naložit. Pravděpodobně vám nabídne více možností, ale základní jsou tyto tři.
Zablokování souboru, vymazání, nebo umístění do karantény. Něco z toho se vám na displeji zobrazí. Je v podstatě jedno, co uděláte vy, protože každým úkonem zabráníte viru, aby se k vám do aparátu dostal, a to je vlastně účel celé operace. Je docela dobře možné, že se vás antivir zeptá na to, zda chcete kód odeslat k nim do firmy. Dejte bez obav ano, tohle nedělají hackeři, ale ti, kteří sestavují další kódy na zachycení virů a tento chtějí jen prozkoumat. Proč se tak děje, to vědí asi jen oni sami a do světa to asi troubit nebudou. Hlavní věc však byla splněna. Váš mobil a vaše bankovní konto je bez hrozby.