Proč někteří lidé zavrhují ideu evoluce


Evoluce je v dnešní době v podstatě obecně přijímaným faktem. Byla pozorována v mikro- i makroformě, podporují ji i archeologické nálezy z celého světa. Naopak doposud nebyly nalezeny žádné důkazy, že právě takto nevzniklo ono bohatství živočišných a rostlinných druhů, které známe dnes. Přesto se stále najdou lidé, kteří prohlašují, že to zkrátka nemůže být pravda. Ovšem než je začneme odsuzovat, měli bychom se podívat, co je k takovému názoru vede.

 

Tím zdaleka nejběžnějším je fakt, že se přirozený vývoj zkrátka neshoduje s tím, co říká jejich náboženství. Stačí si vzít křesťanství, které je u nás nejrozšířenější. To nám tvrdí, že Bůh stvořil prvního člověka, Adama, z prachu, a následně z jeho žebra Evu. Tato verze však přímo odporuje tomu, že jsme v podstatě jedním z druhů primátů, a že máme společné předky například se šimpanzy. Je však pravdou, že mnohá náboženství již začínají evoluci akceptovat.

 

na Zemi dnes existuje mnoho druhů

 

Velkou roli hraje také fakt, že lidé zkrátka nejsou schopni si představit tak velkou časovou škálu, která je nutná k vývoji primitivních jednobuněčných organismů v dnešní bohatství druhů. Trvalo to biliony let, ovšem lidská mysl si takovou časovou jednotku zkrátka není schopna představit. Jistě, můžeme ji logicky akceptovat, avšak vizualizovat ji nedovedeme. A to je pro mnohé lidi problém.

 

zjednodušený vývoj člověka

 

Pak je tu také fakt, že někdy se vědci v určování mýlili. Typickým příkladem může být Piltdownský muž, který se ukázal jako podvod. Zapomínají však, že tento podvod byl poměrně rychle odhalen, a že jej odhalili právě a jen další vědci, kteří se evolucí zabývají.

 

Zmínit také musíme v podstatě nepochopení celého evolučního procesu. Většinou si jej představují tak, že se například jednomu z původních primátů najednou narodil člověk či šimpanz. Tak to ale samozřejmě nefunguje, jde o kulminaci drobných změn v průběhu velmi dlouhého času. To je ale bohužel něco, co někteří zkrátka nejsou schopni pochopit.