Proč váš koberec páchne


Také se divíte, jak je možné, že nový koberec tak krásně voněl, ale již po velmi krátké době několika měsíců vůně vyvanula a nahradil ji zápach? Proč vlastně koberce zapáchají, a proč je třeba věnovat pozornost jejich důkladnému čištění?

Plísně a zatuchlina – poměrně častým zdrojem zápachu koberců ve vlhkém prostředí je zatuchlina a různé typy plísní. Plísním se daří zejména tam, kde je teplo a vlhko, i když se snadno vytvoří i v chladném prostředí při teplotách kolem 10 stupňů Celsia. V extrémně suchém přetopeném bytě se plísně zřejmě tvořit nebudou, ale máte-li doma například akvárium, z něhož se odpařuje mnoho vody, a s topením to v zimě nepřeháníte, plesnivé koberce vás mohou nepříjemně překvapit. Plíseň se na koberci vytvoří i tehdy, pokud je neodborně čistíte, například ručně, a koberec nestačí pořádně vyschnout.

vlněný koberec

Tuk z vaření – pokud si odmyslíme nehody typu zvířecích výkalů nebo dětského zvracení, což jsou velmi odolné nečistoty, které zapáchají dlouho, na většině koberců se objevuje tukový povlak z přípravy pokrmů. Ani digestoř stoprocentně nepohltí všechny výpary ze sporáku a některé z nich se rozptýlí do ovzduší a usadí na podlaze. Mastnota se na koberci pak smíchá s prachem a vytvoří tu vrstvu, kterou následně svou chůzí zašlapete mezi vlákna. Sáčkový vysavač není tak výkonný, aby tento balast z koberce důkladně vysál. Tento organický materiál rozkládají bakterie za vzniku sirného zápachu.

místnost s kobercem

Chodidla – chodíte doma po koberci naboso nebo v ponožkách? Pokud ano, nejste sami, toto se týká téměř každé domácnosti. Na chodidlech, na ponožkách nebo na silonových punčochách se vyskytuje mnoho mastného potu, a ten je vyslovenou pochoutkou pro bakterie. Po jisté době se váš koberec začne měnit na prostředí, které vám svým odérem připomíná týden nemyté bosé nohy. Toto je opět další důvod, proč podrobit čištění vlněných koberců wismont-cisteni.cz i dalších typů koberců nebo čalounění sedacích souprav osvědčenými metodami od specializované firmy.