Demontovali jste někdy nějaký domácí spotřebič, abyste jej podrobili drobné opravě? Anebo jste rozebrali dětskou hračku či hodinový strojek? Pokud ano, pak jste se zde zřejmě setkali i s pružinami. Ostatně nemusíme chodit nikam daleko a vyžadovat od vás řemeslnou zručnost, ono postačí, pokud potřebujete vyměnit náplň ve vaší propisce – jakmile ji odšroubujete, vypadne na vás tenká jemná pružinka, díky níž se náplň v propisce uzavírá a otevírá. V našem současném životě se zjevují pružiny v mnoha podobách, máme je v domácnosti, v kanceláři, na stavbě i v průmyslové výrobě a bez nich by současný svět neměl takovou podobu, jakou známe.
Kdybychom si dali tu práci a měli dohledat všechny výrobky, kde se s pružinami počítá, a měli bychom pak všechny tyto průmyslové výrobky odstranit z našeho současného světa, zjistíme, že postrádáme dopravní prostředky – jízdní kola, motocykly, automobily, autobusy a vlaky, zemědělská produkce by se omezila jen na ruční nářadí bez traktorů a další mechanizace, nelétala by letadla, neměli bychom kuchyňské spotřebiče, elektrické nářadí, některé sportovní potřeby a hračky, elektroniku a ani počítače. Svět by se bez pružin vrátil do středověku.
Vidíte, jak i docela obyčejná drobnost, jako je pružina, dokáže změnit svět. K výrobě pružin je zapotřebí hutní výroba oceli a pružinová ocel je součástí tohoto procesu stejně jako jiné druhy ocelí včetně těch ušlechtilých, jako jsou nerezové, žárupevné a žáruvzdorné či ložiskové oceli. Lidé by si měli na základě tohoto příkladu více uvědomit, jak důležitá je vzájemná spolupráce a provázanost jednotlivých odvětví, a hlavně bychom měli brát v potaz, že jsme na jedné lodi, na jedné planetě Zemi, a že když si budeme, jak to řekl známý prvorepublikový herec Oldřich Nový „navzájem kopat jámy“, povede to do pekel.