Stěhování do zahraničí se liší od toho tuzemského


Čím se vlastně liší stěhování do zahraničí od toho tuzemského, pokud si odmyslíme delší vzdálenost? Na co se připravit, aby nás nic nezaskočilo?

Jedna vzdálenost – jedna jízda – především je třeba počítat vždy s tím, že se nemůžete vracet pro některé zapomenuté drobnosti, anebo uskutečníte tři zpáteční jízdy. Všechno musí proběhnout na jeden zátah, na jednu jízdu. Pokud například opomenete něco velmi důležitého, co lze ještě tentýž den zařídit, a vzpomenete si na to padesát kilometrů od bývalého domova, situace se dá ještě napravit, ale budete-li již za hranicemi republiky a za sebou mít dva tisíce kilometrů, každý návrat by velmi zkomplikoval další postup. Musíte proto velmi pečlivě plánovat, jak stěhování zorganizovat, aby proběhlo zcela bez stresu a zmatku.

stěhování do zahraničí

Dlouhodobé přípravy – zahraniční stěhování vždy vyžaduje delší přípravu, zejména kvůli administrativě. Zde se můžete setkat s řadou nepříjemností a bude také na vás pohlíženo jako na cizince (pokud se samozřejmě nestěhujete zpět z České republiky do své rodné země). Součástí příprav je i zajištění parkovacího místa pro stěhovací vůz, obstarání balicího a výplňového materiálu, třídění věcí a odvoz odpadu na sběrná stanoviště, vyřízení všech administrativních formalit s ohledem na místo trvalého pobytu, zajištění všech závazků a pohledávek v České republice, abyste kvůli nim nemuseli cestovat ze zahraničí zpět atd.

jízda po dálnici

Stěhování o víkendech – mezi lidmi je často zvykem stěhovat se o víkendech. Připadá jim to snazší a hlavně si kvůli tomu nemusí brát dovolenou. Stěhování za hranice republiky je však o víkendu komplikované a někdy i nemožné, protože na většině evropských dálnic platí v neděli a ve svátky zákaz pohybu vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny s připojeným přívěsem a o prázdninách platí zákaz dokonce i v sobotu dopoledne a v pátek večer.